نحوه اجرای نمای مینرال - بهکام نما

آشنایی با نحوه اجرای نمای مینرال

همان طور که مستحضرید در معماری و ساختمان سازی آنچه که بیشتر در معرض دید عمومی قرار دارد چه برای ساکنین ساختمان و چه برای کسانی که فقط  بیننده آن از بیرون هستند نمای یک ساختمان می باشد بنابراین نما سازی در این حوزه از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین برای داشتن یک نمای خوب نیازمند آگاهی از روشهای انجام آن و توجه به یک سری نکات در انجام آن هستیم ، در این مقاله پیرامون نحوه اجرای نمای مینرال و روشهای انجام آن که یکی از سیستمهای نما سازی  تقریباً جدید و پرطرفدار در بین معماران می باشد برای مخاطبان خود صحبت خواهیم کرد.

اما قبل ازآن به طور مختصر به معرفی نمای مینرال می پردازیم :

تعریف مختصری از نمای مینرال

نمای مینرال در حقیقت یک پوشش تزیینی می باشد که نه تنها در نمای خارجی ساختمان از آن استفاده می شود بلکه درنمای داخلی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

این روش از نما سازی امروزه به دلیل دارا بودن مزایای خاص خود نسبت به دیگر نماهای ساختمانی به عنوان یک روش کاربردی و مورد پسند در ساختمان سازی به کار گرفته می شود که طرفداران خاص خود را هم دارد و همین طور با پیشرفت تکنولوژی می تواند جایگزین مناسبی برای مصالح سنتی مانند سنگ ٬ آجر٬ رنگ و… باشد  که بسیار مقرون به صرفه می باشد.

این روش بر روی هر سطح صافی نیز قابل اجرا است و اجرای نمای مینرال محدودیتی ندارد.

روشهای انجام نمای مینرال در یک پروژه

در اجرای نمای مینرال به طور کلی از دو روش استفاده می شود :

 1. مینرال پاششی : در این روش برای اجرای مینرال روی سطح مورد نظر از پیستوله استفاده می شود این روش علاوه بر سطوح صاف برای سطوحی که دارای ناهمواری می باشد هم مناسب است. روش کار در اینجا به این صورت است که مواد مینرال را داخل مخزن پیستوله ریخته و با وارد کردن فشار مواد روی سطح مورد نظر قرار می گیرد. سرعت انجام کار در این روش بسیار بالاست.
 2. مینرال ماله ای: نحوه اجرای نمای مینرال در این روش به این گونه می باشد که ابتدا مواد مینرال تهیه شده را از بسته بندی خارج و در ظرف مناسب ریخته و کاملاً مخلوط می کنیم تا یک ماده یکنواخت ایجاد شود و پس از آماده شدن از بالا ترین نقطه در سطح مورد نظر به سمت پایین یک لایه روی کار قرار می دهیم در این روش بر خلاف روشش پاششی فقط بر روی سطوح صاف می توان کار را انجام داد؛ مزیت این روش ساده بودن و عدم احتیاج به وسیله خاصی است اما زمان خشک شدن در این روش بیشتر از روش پاششی خواهد بود.

 نکات قابل توجه در اجرای نمای مینرال

قبل از شروع کار و اجرای نمای مینرال لازم است به نکاتی توجه کرد تا نتیجه بهتری از نحوه اجرای نمای مینرال بگیریم این نکات عبارتند از:

 1. در نظر گرفتن دمای مناسب و عدم تابش مستقیم نور خورشید در حین انجام کار
 2. توجه به یکنواختی ( تراز بودن ) ٬عدم رطوبت داشتن سطح مورد نظر
 3. استفاده از آستر یا پرایمر روی سطح مورد نظر قبل از اجرای نمای مینرال؛ پرایمر اکریلیک موجب افزایش مقاومت و عایق کردن سطح کار می شود.
 4. در صورتی که روی سطح مورد نظر خرابی وجود داشته باشد ابتدا آن را برطرف کرده و سپس شروع به انجام کار کنید زیرا در غیر این صورت به مرور زمان موجب آسیب دیدگی نما می شود.
 5. رنگ کردن و ضد زنگ کردن مناطق فلزی.
 6. در صورت لزوم بکار گیری عایق رطوبتی در هنگام تغییرات شدید آب و هوایی از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

مراحل کار و نحوه اجرای نما

همان طور که گفته شد نحوه اجرای نمای مینرال جهت نتیجه گیری بهتر از کار بسیار اهمیت دارد و نیازمند پیش زمینه هایی قبل از شروع کار است که پیشتر به آن موارد پرداخته شد حال با بیان مراحل کار و نحوه اجرای نمای مینرال به صورت گام به گام با ما همراه باشید.

مواد مینرال را از بسته بندی خارج کرده و به سطل منتقل می کنیم و سپس با توجه به میزان مواد به آن آب اضافه کرده و برای بهتر مخلوط شدن از میکسر برقی استفاده می کنیم و خوب مخلوط می کنیم تا مواد کاملاً یک دست شده و آماده اجرا شود.

در صورت استفاده از روش ماله ای اپراتور به وسیله ماله مواد را از بالا ترین نقطه به پایین ترین نقطه به طور کاملا یک دست و صاف کشیده و پس از ۱۰ الی ۲۰ دقیقه به پرداخت سطح مینرال و در آخر باز کردن چسب از نما می پردازد.

همچنین در صورت استفاده از روش پاششی از پیستوله برای اسپری کردن مواد مینرال به سطح نما استفاده می شود از این روش غالباً در سطوحی که امکان کار با ماله روی آن وجود ندارد استفاده می شود.

نکات قابل توجه در حین انجام مراحل نمای مینرال

 1. به ازای هر ۲٥ کیلو از مواد مینرال یک الی یک و نیم لیتر آب تمیز اضافه می کنیم
 2. در حین انجام کار کف ماله را مدام با آب تمیز می کنیم
 3. در صورت استفاده از روش ماله ای سطح مورد نظر باید بسیار صاف باشد
 4. ضخامت لایه ای که روی سطح مورد نظر پرداخت میکنیم می بایست ۳ تا ۴ میلیمتر باشد
 5. انجام پاشش با زاویه عمود نسبت به سطح مورد نظر و بدون توقف با فاصله ۲٥ الی ۴۰ سانتیمتر با استفاده از حرکت مرتب دست به صورت افقی نسبت به سطح کار انجام بگیرد

 

سخن پایانی

یکی از مشکلات عمده در ساختمان سازی هنگام پایان یافتن پروژه به خصوص در پروژه هایی که به صورت مجتمع می باشند ایجاد می شود مشکلات مربوط به نمای ساختمان است که سیستم نمای مینرال  کار را برای معماران بسیار سهل و آسان نموده است یکی از خصوصیات خاص در این سیستم سرعت بالا در اجرا و راحتی نحوه اجرای نمای مینرال می باشد به صورتی که هر مینرال کار در روز تا ٧۰ متر مربع را نیز می توانند مینرال اجرا کنند و سرعت اجرای کار در مقابل سایر نماها حدود پنج برابر است.

استفاده از مینرال با کیفیت بالا و مقاوم بهکام نما در برابر عوامل جوی می تواند به داشتن نتیجه بهتر به ما بسیار کمک کند و البته در نظر گرفتن قیمت مناسب و مقرون به صرفه بودن مینرال نیز از نکات قابل توجه در اجرای نمای مینرال می باشد.

شرکت بهکام نما با بیش از دو دهه سابقه مشتریان خود را از ابتدا تا انتهای کار و در نحوه اجرای نمای مینرال جهت دریافت بهترین نتیجه کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *