نمای کنیتکس ساختمان - بهکام نما

بهترین نمای کنیتکس

همان طور که مستحضر هستید نما یکی از عنصر های اصلی و مهم در مباحث ساختمانی و معماری محسوب می شود که توجه سازندگان و حتی مصرف کنندگان را نیز به خود جلب کرده است ؛ از آنجایی که امروزه بیش از پیش نیاز به نمای قابل قبول از نظر زیبایی٬ قیمت وسهولت اجرای کار و… در بین همگان حس می شود می خواهیم در مورد نمای کنیتکس ساختمان که یکی از نماهای کارآمد و با ویژگی های منحصر به فرد پروژه های شرکت بهکام نما است با شما صحبت کنیم.

با ما همراه باشید تا اطلاعاتی چند در این زمینه در اختیار شما سروران گرامی قرار دهیم اما اجازه دهید قبل از هرچیز تعریفی از کنیتکس بیان کنیم.

تعریف کنیتکس

کنیتکس در واقع یک نوع رنگ ساختمانی با بافت برجسته است که جهت پوشانندگی دیوار٬ سقف و همین طور نمای ساختمان از آن استفاده می شود.

رنگ کنیتکس بر خلاف دیگر رنگ هایی که در رنگ آمیزی ساختمان استفاده می شود دارای یک سری ویژگی هایی است که جلوه خاص و زیبایی به کار می دهد همچنین کاربرد زیادی در راه پله ها و لابی های ساختمان ها و هتل ها دارد و همینطور کسانی که قصد تغییر رنگ نمای ساختمان خود و باز سازی آن را دارند به راحتی می توانند از نمای کنیتکس بهره بگیرند.

رنگ کنیتکس با مقاومت و پوشانندگی بالایی که دارد مناسب هر نوع شرایط آب و هوایی می باشد و به دلیل داشتن بافت زبر آن حتی بر روی سطوحی که سطح صافی هم ندارند قابل استفاده است.

این پوشش رنگی دارای انواع مختلف و ویژگی های خاصی است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم

و همین طور ترکیبات تشکیل دهنده آن شامل: مواد رنگی٬ پنبه نسوز٬رزین ٬الیاف مصنوعی ٬اکسید زنگ وآب ٬مواد پرلیت و… است.

کیفیت این محصول و کیفیت اجرای آن کاملاً بستگی به اصولی بودن و درستی ترکیب مواد اولیه آن دارد ؛اگر مواد آن به درستی و به طور استاندارد با هم مخلوط شود و اجرای کار توسط اپراطور های کار بلد انجام گیرد می توان شاهد کیفیت و زیبایی بالا و طولانی مدت نمای کنیتکس بود اما در غیر این صورت با افت کیفیت قابل توجهی در این نما رو به رو خواهیم شد.

انواع رنگ کنیتکس

کنیتکس در انواع مختلفی عرضه می شود که هرکدام کاربرد و ویژگی های مخصوص به خود را دارد.

۱- رنگ کنیتکس پلاستیکی

این پوشش ضد آب نبوده و به سرعت خشک می شود و مناسب استفاده در رنگ آمیزی داخل ساختمان و جاهایی که به دور از رطوبت باشند است.

۲- رنگ کنیتکس روغنی

برخلاف نوع پلاستیکی ضد آب و قابل شستشو بوده و به دلیل چسبندگی زیاد آن پس از خشک شدن به هیچ عنوان قابل جدا شدن از سطح نیست به همین دلیل می توان علاوه بر نمای داخلی در نمای خارجی ساختمان نیز از آن استفاده نمود اما نکته مورد توجه در این نوع کنیتکس قابل اشتعال بودن آن قبل از خشک شدن و بوی نامطبوع آن است زیرا حلال آن بنزین است و هزینه بالای بنزین نیز از معایب آن به شمار می رود.این نوع از کنیتکس خود دارای انواع متفاوتی است که بر اساس ترکیبات آن مشخص می شود.

۳- رنگ کنیتکس اکرولیک

این نوع از کنیتکس ترکیبی از دو نوع ذکر شده می باشد و به دلیل ضد آب بودن و مقاوم در برابر رطوبت برای نمای خارجی ساختمان قابل استفاده می باشد و به راحتی می توان به وسیله رنگ پاش ساختمان خود را با این روش رنگ آمیزی کرد.به دلیل اینکه حلال آن آب است قابل اشتعال نیزنبوده و بوی نا مطبوع ندارد.به دلیل سبکی و بار کمی که بر روی ساختمان دارد و همچنین مقاومت آن در مقابل عوامل بیرونی از استقبال بیشتری برخوردار است.

لازم به ذکر است که هر کدام از انواع کنیتکس ها خود دارای سه نوع دانه ریز٬ دانه درشت و متوسط می باشد.

خصوصیات و مزایای رنگ کنیتکس

 1. با دارا بودن قابلیت ارتجاعی خود در مقابل هرگونه ضربه مقاوم است
 2. دارای چسبندگی بسیار زیاد است به همین علت قابل استفاده بر روی هر سطحی می باشد
 3. تنوع رنگی بالا و مقاوم بودن آن از دیگر ویژگی نمای کنیتکس است.
 4. قیمت مقرون به صرفه
 5. قابلیت ضد آب و شستشو بودن
 6. پوشانندگی بالا و قوی ایراد ها و نواقص موجود در لایه های زیرین کار
 7. سبکی زیبایی و ایمنی بالا
 8. نیاز به زیر سازی کار ندارد
 9. حساسیت زا نبودن و سازگاری بالا با محیط
 10. انعطاف پذیر بودن و عدم ترک خوردگی هنگام فشار

برخی عیوب نمای کنیتکس

این نما نیز مانند سایر نماها در کنار مزایای متعدد خود دارای معایبی نیز می باشد که از جمله آنها موارد زیر می باشد:

 1. تابیدن شدید نور خورشید می تواند باعث افت کیفیت کار شود که از عیوب نمای کنیتکس به حساب می آید.
 2. در نمای کنیتکس کیفیت مواد اولیه آن بسیار مهم است که در صورت پایین بودن کیفیت مواد دوام و کیفیت کارهم پایین خواهد آمد.
 3. به دلیل مواد اشتعال زایی که در نوعی از آن استفاده می شود در مواقع آتش سوزی می تواند باعث شعله ور تر شدن آتش شود.
 4. از دیگر عیوب نمای کنیتکس ساختمان می توان به این مورد اشاره کرد که به علت بافت زبر و شکل خاصی که دارد پس از مدتی جرم و آلودگی را به خود جذب کرده که این خود باعث کاستن از زیبایی آن می شود.

سخن آخر

در ساختمان سازی و زیبا سازی شهری استفاده از رنگ های ساختمانی و رنگ آمیزی مخصوصاً در نمای خارجی ساختمان ها ازمواردی است که همیشه مورد توجه متخصصان بوده است و به دلیل تنوع در نما ٬ نماهایی مانند نمای کنیتکس بهکام نما که دارای ویژگی های خاصی مانند آسانی و سریع بودن انجام کار٬ ضد آب بودن وقیمت پایین ساختمان سازان و مهندسین از آن استقبال می کنند.

همین طور یک نکته دیگر که باید همواره در نظر داشت انجام این قبیل کارها توسط افراد متخصص است تا با اجرای اصولی و استراتژی های درست و بجا به دریافت نتیجه بهتر از کار کمک کنند.

ضمن تشکر از توجه و همراهی شما مخاطبین عزیز منتظر نظرات شما نیز هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *